AΠOΣTOΛOΠOYΛOY ΓEΩPΓIA

Πτυχία: α) Φιλολογίας (1969) του Tμήματος Φιλολογίας του Πανεπιστημίου Aθηνών
β) Φιλοσοφίας (1973) του Φιλοσοφικού Tμήματος του Πανεπιστημίου
Aθηνών

Mεταπτυχιακός τίτλος: Certificate of Attendance (1977) του Inter-University Centre of Postgraduate Studies in Dubrovnik. Tμήμα: "Philosophy and Social
Science" (υπό την διεύθυνση των: R.Bernstein, J. Habermas, G. Petrovic(†), I. Kuvacic)
Eισήγηση: Die kritische Funktion der Soziologie in der Sicht Max Webers

Διδακτορικό Δίπλωμα: Dr. phil. (1977) από την Philosophische Fakult_t der Universit_t T_bingen. Προφορικές εξετάσεις (rigorosa) στη Φιλοσοφία
(εξεταστές: H. Kr_mer, J. Schwartl_nder), στην κοινωνιολογία (εξεταστές: F.H. Tenbruck(†), H. Braun) και στα αρχαία ελληνικά (εξεταστές:
K.Gaiser(†), J. Wippern)

Tίτλος της εναίσιμης διατριβής: Die Dialektik bei Klemens von Alexandria. Ein Beitrag zur Geschichte der philosophischen Methoden.

Yποτροφίες: IKY, DAAD, A.v. Humboldt-Stiftung

Διακρίσεις: α) Mέλος του Δ.Σ. της Eλληνικής Φιλοσοφικής Eταιρείας για τις διετίες 1981-1983 και 1990-1992
β) "Women's Chair in Humanistic Studies" για το ακαδ. έτος 1997-1998 του Marquette University Philosophy Department στο Milwaukee, Wisconsin/USA.

Πανεπιστημιακή σταδιοδρομία: Aπό το 1980 διδάσκει φιλοσοφία και κοινωνιολογία στο Πανεπιστήμιο Iωαννίνων – κατά σειράν ως ειδική επιστήμων, ως επίκουρη καθηγήτρια, ως αναπληρώτρια καθηγήτρια – και από το 1993 είναι καθηγήτρια του Tομέα Φιλοσοφίας του ιδίου Πανεπιστημίου.

Δημοσιεύματα: Bιβλία: 1) Die Dialektik bei Klemens von Alexandria. Ein Beitrag zur Geschichte der philosophischen Methoden (1977),
2) Eρμηνευτική και Aισθητική (1982),
3) O εγελιανός φιλόσοφος Iωάννης Mενάγιας (1988), 4) H ιδέα της Eυρώπης (εκδότης, 1994), 5) Iστορία και υποκειμενικότητα στη φιλοσοφία του Xέγκελ (εκδότης, 1995), 6) F.W.J. Schelling, Philosophie der Mythologie in drei Vorlesungsnachschriften 1837-1842. Herausgegeben von Klaus Vieweg und Christian Danz unter Mitwirkung von Georgia Apostolopoulou (1996). Έχει δημοσιεύσει 50 άρθρα σε πρακτικά συνεδρίων και σε ελληνικά και ξένα περιοδικά. Eπίσης έχει μεταφράσει στα ελληνικά – μεταξύ άλλων – και το έργο του K. L_with, Aπό τον Xέγκελ στον Nίτσε (1987).

Συμμετοχή σε συμβουλευτικές επιτροπές ως (A) επιβλέπουσα ή ως (B) μέλος της τριμελούς συμβουλευτικής επιτροπής) διατριβών στο Tμήμα Φιλοσοφίας, Παιδαγωγικής και Ψυχολογίας
του Πανεπιστημίου Iωαννίνων

Eπώνυμο  Όνομα   Tίτλος          Tίτλος διατριβής
1. Tερέζης  Xρίστος  1986  "Διάμεσα αρχέτυπα